Jak wypełnić formularz o pracy i wysokości zarobków
DOKUMENTY | W zaświadczeniu ZUS Rp-7 składniki płacowe należne za dany rok kalendarzowy, a uregulowane po jego upływie, dolicza się do wynagrodzenia za ten rok, za który przysługują.
- Od roku prowadzę działalność gospodarczą. Pracownik, którego przed kilkoma miesiącami zatrudniłam, we wrześniu osiągnie powszechny wiek emerytalny i ma zamiar przejść na emeryturę. Zaświadczenie o jego zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7) będę wypełniała po raz pierwszy. Jakie prawidłowe dane wpisać do pkt 3 tego formularza? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z § 21 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412) środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu oraz uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia.
Zaświadczenie stwierdzające wysokość wynagrodzenia wypełnia pracodawca lub następca prawny. Można go dostać w każdej placówce ZUS lub pobrać ze strony internetowej (www.zus.pl).
Pkt 3 formularza ZUS Rp-7 to tabelka. Pracodawca podaje w niej zarobki pracownika osiągnięte w poszczególnych latach kalendarzowych. Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wystawia się na podstawie dokumentacji płacowej (finansowej). Jeśli takiej brakuje i nie ma też list płac, wysokość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta