Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wydać 130 miliardów

06 lutego 2014 | Publicystyka, Opinie
źródło: archiwum prywatne

Komisja Europejska sprzyja koncernom zbrojeniowym ze starej Unii. Może się to skończyć dramatycznym pogłębieniem przepaści technologicznej dzielącej nas 
od Zachodu – pisze ekspert w dziedzinie finansów i uzbrojenia.

maciej Olex-szczytowski

Podczas niedawnego grudniowego szczytu Rady Europejskiej zajmowano się m.in. przemysłem obronnym Unii. Niektóre skrajnie euroentuzjastyczne pomysły, na przykład aby UE rozwinęła własne systemy uzbrojenia, przepadły. Zważywszy na brak wspólnej unijnej polityki, optowano za utrzymaniem obronnej suwerenności państw członkowskich oraz za zdrową współpracą z NATO.

Nie powinniśmy się łudzić, że tradycyjny wysyp deklaracji na koniec części „obronnej" szczytu to zwykłe pobożne życzenia. Plany Komisji Europejskiej, aby skierować środki unijne na prace badawcze i rozwojowe (B+R) w przemyśle obronnym, mogą nieść daleko idące skutki dla polskiego przemysłu obronnego.

Szkopuł w tym, że plany Komisji sprzyjają głównie koncernom ze starej Unii, a czysto polityczne poparcie Polski dla działań KE może się przyczynić do dramatycznego pogłębienia przepaści technologicznej dzielącej nas od Zachodu. Wciąż jednak wszystko zależy od zaangażowania państwa w rozwój polskiego przemysłu obronnego i właściwej koordynacji działań.

Jak działają koncerny

Przemysł obronny to obecnie jedyna znacząca branża w Polsce, która w większości wciąż pozostaje w polskich rękach – jako własność państwa lub polskich prywatnych przedsiębiorców, mająca jednocześnie unikalny potencjał, by kreować technologie światowej klasy.

Dlaczego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9757

Wydanie: 9757

Spis treści

Media planet

Zamów abonament