Napiętnowani
Jak daleko potrafią posunąć się entuzjaści „bojkotu Izraela"? I jak się czują, milcząc w kwestii łamania praw człowieka w Syrii, Chinach czy Birmie?
SodaStream to znana międzynarodowa firma produkująca składniki do wytwarzania napojów bąbelkowych w domu. Zaczynała od saturatorów zmieniających wodę w wodę sodową, dzisiaj kupujesz specjalnie skonstruowaną tubkę syropu o wybranym smaku, wlewasz do szklanki albo butelki z wodą i w kilkanaście sekund masz na stole osobistą bąbelkową colę. Przy okazji oszczędzasz plastikowe opakowania, czyli chronisz planetę. I jeszcze nie pijesz coca-coli ani pepsi, co też jest nie bez znaczenia.
Akcje firmy warte są prawie półtora miliarda dolarów na giełdzie Nasdaq, w ubiegłym roku jej zysk netto wyniósł ponad 40 milionów, a jej produkty sprzedawane są na całym świecie,w tym ponad 50 procent w Europie. SodaStream kwitnie i nic dziwnego, że firmę stać na wynajęcie gwiazd Hollywood do reklamy swoich produktów. Takich jak choćby Scarlett Johansson, aktorkę amerykańską, a przy tym postać zaangażowaną w pomoc mniej uprzywilejowanym. Między innymi stąd współpraca gwiazdy „Dziewczyny z perłą" z międzynarodową organizacją Oxfam.
Jest tylko jeden problem. Główna fabryka SodaStream znajduje się w Maale Adumin – osiedlu żydowskim położonym na wschód od Jerozolimy. Według najczęściej stosowanych interpretacji prawa międzynarodowego (choć nie według interpretacji izraelskich) jest to ziemia bezprawnie okupowana przez Izrael, zabrana po 1967 roku jej prawowitym właścicielom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta