Ziemia i wolność
Żadne odwoływanie się do ukraińsko-polskich nieporozumień w przeszłości nie może być podstawą do współczesnego uprawiania polityki.
Jest pan autorem coraz głośniejszej pracy „Ukraińcy i Polacy na Naddnieprzu, Wołyniu i w Galicji Wschodniej w XIX i pierwszej połowie XX wieku". Dlaczego właściwie pan ją napisał?
Bohdan Hud' historyk: Jeszcze pod koniec lat 90. Jerzy Lubach, reżyser filmu „Trudne braterstwo", polecił mi napisać wprowadzenie do tematu: dlaczego się nie powiodło Piłsudskiemu i Petlurze w roku 1920? Dlaczego chłopi prawo- brzeżnej Ukrainy nie wsparli wyprawy kijowskiej? Później natrafiłem na prace francuskiego historyka Daniela Beauvois. Zrozumiałem, że to, co on pisze, daje odpowiedzi na wiele pytań. Także na to, dlaczego Piłsudskiemu i Petlurze się nie udało.
Bardzo zainteresowała mnie też teza prof. Beauvois, że okropna rzeź wołyńska ma bardzo głębokie korzenie historyczne. Postanowiłem ją sprawdzić. Beauvois jednak badał cały trójkąt: Ukraińcy, Polacy, Rosjanie. Doprowadził swe badania do początku XX wieku. Zająłem się więc relacjami między Ukraińcami a Polakami, czyli chłopami a ziemianami. Doprowadziłem to do połowy XX wieku. Okazało się, że chłopi odegrali decydującą rolę we wszystkich konfliktach ukraińsko-polskich od podziału Rzeczypospolitej do zakończenia II wojny światowej. Starałem się pracować w sposób nieco inny niż Beauvois, sięgając przeważnie do źródeł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta