Szkoła niesamodzielnego myślenia
Tylko 2 proc. uczniów w ostatnim roku nauki potrafi bezbłędnie zinterpretować tekst i logicznie to uzasadnić.
Kilka tygodni temu na specjalnej konferencji premier w towarzystwie trzech minister edukacji chwalił się sukcesem polskich gimnazjalistów, którzy odnotowali wyjątkowo dobre wyniki w teście PISA.
Raport Instytutu Badań Edukacyjnych „Szkoła samodzielnego myślenia", który sądząc po dacie jego publikacji, trafił do instytucji rządowych pod koniec roku, nie doczekał się żadnego oficjalnego komentarza ze strony rządu. Zapewne dlatego, że analiza jego wyników nie daje podstaw do opisywania polskiego systemu edukacji w takich superlatywach, jak można było to zrobić w przypadku testu PISA.
W przeciwieństwie do tego testu Instytut sprawdził, jak uczniowie na wszystkich szczeblach kształcenia radzą sobie w sytuacjach niestandardowych, z nietypowymi zadaniami, do rozwiązania których potrzeba umiejętności złożonych, które choć trudne, polska szkoła ma obowiązek wykształcać w uczniach.
Wyniki tej analizy są szczególnie istotne w kontekście rządowych haseł o budowie społeczeństwa opartego na wiedzy czy rozwijaniu gospodarki na bazie innowacyjności polskich przedsiębiorstw.
Instytut pod lupę wziął uczniów z klas czwartych szkół podstawowych, pierwszoklasistów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także uczniów z ostatniej klasy szkół ponadgimnazjalnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta