Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Materace pulsowały seksem

15 lutego 2014 | Kultura | Jacek Cieślak
Jerzy Stuhr (rocznik 1947) grał w filmach Kieślowskiego („Amator”, „Biały”), Falka („Wodzirej”), Machulskiego („Seksmisja”, „Kiler”). Reżyser filmów „Spis cudzołożnic”, „Pogoda na jutro”, „Korowód”. W Starym Teatrze wystąpił w „Dziadach” Swinarskiego, „Nocy  listopadowej” i „Biesach” Wajdy. Na zdjęciu z Izą Kuną podczas próby „Ich czworo” w swojej reżyserii w Teatrze Polonia. Premiera 20 lutego.
źródło: Teatr Polonia
Jerzy Stuhr (rocznik 1947) grał w filmach Kieślowskiego („Amator”, „Biały”), Falka („Wodzirej”), Machulskiego („Seksmisja”, „Kiler”). Reżyser filmów „Spis cudzołożnic”, „Pogoda na jutro”, „Korowód”. W Starym Teatrze wystąpił w „Dziadach” Swinarskiego, „Nocy listopadowej” i „Biesach” Wajdy. Na zdjęciu z Izą Kuną podczas próby „Ich czworo” w swojej reżyserii w Teatrze Polonia. Premiera 20 lutego.

Jerzy Stuhr - wybitny aktor mówi Jackowi Cieślakowi o rodzinie, homoseksualistach i dystansie do siebie.

Rz: Jak zmieniła się obyczajowość Polaków od słynnej premiery „Ich czworo" z 1977 roku, z udziałem Anny Seniuk, Anny Dymnej, Wojciecha Pszoniaka i pana? Jej tematem były wierność, flirty i zdrady małżeńskie.

Jerzy Stuhr: Z tamtego przedstawienia zapamiętałem duży ładunek komediowy. Reżyser Tomasz Zygadło chciał, by sytuacja związana z trójkątem małżeńskim była zabawna. Tymczasem Gabriela Zapolska w prologu sztuki, który często się pomija, wkłada w usta dziwnej młodopolskiej postaci Mandragory słowa „zabawni będą czasem". U mnie to „czasem" jest istotne. Tak bym chciał, żeby śmiech przeplatał się z uczuciem zawstydzenia.

Zapolska pisze, że „Ich czworo" to sztuka o głupich ludziach. Kiedyś grał pan bezczelnego kochanka, a teraz zdradzanego męża.

W telewizyjnym spektaklu oglądaliśmy spryciarzy. Dziecko było wyrośnięte, grała je Anna Dymna, która podglądała miłosne gry dorosłych i chętnie uczyła się perwersji. Nie czuła się ofiarą romansu matki. A ja chciałbym pokazać gorycz w życiu dziecka.

W latach 70. z jednej strony rodziny podlegały systemowej laicyzacji, a z drugiej...

...rodzina trzymała się mocno, by sparafrazować „Wesele".

Jednak Petr Zelenka, z typowym czeskim sceptycyzmem, przekonywał mnie, że nieszczęśliwe małżeństwo jego rodziców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9765

Wydanie: 9765

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament