Rosyjskie wojny lemingów z moherami
Moherowy opór wobec zła, które niesie współczesnej Polsce chylący się ku upadkowi liberalny Zachód, wpisuje się w pewien schemat typowy dla krajów peryferyjnych, stających wobec dylematów związanych z narzucaną przez centrum nowoczesnością. Takim właśnie krajem była zawsze Rosja – także wtedy, gdy uczestniczyła w XIX-wiecznym koncercie mocarstw Starego Kontynentu. Szczególnie widać to na przykładzie słynnych sporów okcydentalistów ze słowianofilami. Pierwsi byli orędownikami głębokiej europeizacji Rosji, drudzy sprzeciwiali się temu procesowi, upatrując w nim zagrożenia dla tożsamości swojej ojczyzny.
Fiodor Dostojewski uchodzi w obiegowym przekonaniu za czołowego słowianofila. I są ku temu podstawy. Autor „Zbrodni i kary" miał na koncie rewolucyjną działalność, która kosztowała go w młodości zesłanie na katorgę. Potem jednak zwrócił się ku szeroko pojętemu rodzimemu tradycjonalizmowi, zwanemu poczwiennictwem (po rosyjsku poczwa to gleba). „Przeklęte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta