Neandertalski skarbiec z otchłani kości
Odkryte w Hiszpanii fragmenty czaszek rzucają nowe światło na historię naszych ewolucyjnych kuzynów - pisze Piotr Kościelniak.
Dlaczego neandertalczycy tak bardzo różnili się od nas budową ciała? Jak to się stało, że choć przybyli do Europy przed nami, kolejne fale migracji w Afryki zmiotły ich z powierzchni ziemi? Na te pytania starają się odpowiedzieć naukowcy badający najbogatsze stanowisko „praludzkie" w Europie pod Atapuerca w północnej Hiszpanii.
Mniej więcej 400–500 tys. lat temu grupa pierwotnych ludzi zamieszkujących Afrykę podzieliła się. Jedna jej część została – chwilowo – w Afryce. To ta, z której najprawdopodobniej my się wywodzimy. Druga jednak ruszyła do Eurazji, dając początek późniejszym neandertalczykom.
Badania paleontologów na stanowisku Atapuerca pozwalają zrekonstruować to, co działo się z naszymi kuzynami. Kuzynami, do których wiele lat później w Europie dołączyliśmy. Nawet się z nimi krzyżowaliśmy. Później zniknęli.
17 czaszek
Stopień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta