Rachunkowy galimatias z wakacjami
UPRAWNIENIA | Pracodawcy nie wiedzą, jak obliczyć dni wypoczynku, gdy zmienia się wielkość etatu w trakcie miesiąca czy roku kalendarzowego. O ból głowy przyprawiają także regulacje dotyczące wysyłania na urlopy debiutujących pracowników.
O tym, że przepisy dotyczące wypoczynkowych uprawnień podwładnych wymagają sprecyzowania, nie trzeba przekonywać ani pracodawców, ani ekspertów, ani nawet urzędników resortu pracy. Zapewne każdemu co innego doskwiera i zapytany o to, co należy zmienić w dziale siódmym kodeksu pracy, wymieniłby różne regulacje. Można w nim jednak wskazać te przepisy, które z pewnością wymagają szybkiej modyfikacji. Oto przykłady.
WĄTPLIWOŚĆ 1.
Ile wypoczynku po zmianie wielkości etatu
Kodeks pracy nie wskazuje, jak należy ustalać dni nabytego już urlopu wypoczynkowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego. Kodeks uzależnia ilość wypoczynku zarówno od okresu zatrudnienia pracownika (20 dni przy krótszym niż dziesięć lat i 26 dni przy co najmniej dziesięcioletnim stażu), jak i od tego, czy jest zaangażowany na cały etat czy tylko na jego część. Urlopowe dni zatrudnionego w niepełnym wymiarze należy ustalić proporcjonalnie do jego etatu, biorąc za podstawę podane wielkości.
Problem pojawia się, jeśli podwładny w roku kalendarzowym zmienia wymiar etatowej współpracy. Jak obliczyć wypoczynek, nie podpowie ani kodeks pracy, ani rozporządzenie wykonawcze.
Etatowa zwyżka
Jeśli w trakcie roku zwiększa się aktywność podwładnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta