Wyrok dotyczący zakazanych klauzul obejmuje wszystkie firmy
POSTANOWIENIA UMOWNE | Rozszerzona skuteczność orzeczenia Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wpisania określonej klauzuli do specjalnego rejestru niedozwolonych zapisów oznacza, że żadna firma współpracująca z konsumentami nie może pozostać na niego obojętna.
- W ostatnim wtorkowym wydaniu „Prawa i Praktyki" znalazła się informacja o wysokości kar za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i zasadach, którymi kieruje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładając je. Jako okoliczność obciążająca była tam wskazana umyślność naruszenia, gdzie z jednej strony była mowa o 50-proc. podniesieniu kary i jednocześnie o 100-proc. zwiększeniu. Na czym polega różnica? – pyta czytelnik.
Rzeczywiście przy nakładaniu kar za tzw. naruszenie zbiorowych interesów konsumentów urząd antymonopolowy może wziąć pod uwagę zarówno okoliczności łagodzące, jak i te obciążające. Jako jedna z tych ostatnich wskazana jest umyślność naruszenia przepisów. W takim przypadku przedsiębiorca musi przygotować się na to, że wyliczana kara (wychodząc od tzw. kwoty bazowej uwzględniającej przychód i rodzaj naruszenia) zostanie zwiększona o 50 proc. Zwiększenie o 100 proc. dotyczy sytuacji, gdy naruszenie polega na stosowaniu niedozwolonego postanowienia umownego przez tego przedsiębiorcę, którego dotyczył wyrok sądu zakazującego używania takiego zapisu. Aby to dobrze wyjaśnić, warto sobie wyobrazić dwie firmy np. X i Y. Obie stosują w przygotowanych przez siebie wzorcach umów, bardzo podobną klauzulę (efekt jej stosowania jest identyczny). Powiedzmy, że na skutek skargi jakiejś organizacji konsumenckiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta