Spółki komunalne nie dla każdego
Radny straci mandat, jeśli w gminie, w której go uzyskał, nie zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego.
Każda jednostka samorządu terytorialnego, w tym gmina, zobowiązana jest do prowadzenia gospodarki komunalnej. Obejmuje ona w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności poprzez świadczenie usług powszechnie dostępnych. Gospodarka komunalna może być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego, w szczególności w formach samorządowego zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego.
Jakie ograniczenia
Jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy, mogą utworzyć prawie każdą spółkę. Pewne ograniczenia w tym zakresie wprowadza ustawa o gospodarce komunalnej. Zgodnie z jej przepisami jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także przystępować do takich spółek. Dodatkowo jednostki te mogą także tworzyć spółki komandytowe lub komandytowo-akcyjne, w sytuacjach, w których umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym przewiduje, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną. Podmiot publiczny nie może być jednak wtedy komplementariuszem. Co ważne, poza sferą użyteczności publicznej gmina może tworzyć spółki prawa handlowego i przystępować do nich także w innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta