Dla źródła przychodów zasadnicze znaczenie ma ewidencjonowanie
Kwoty uzyskane ze sprzedaży budynku, który był wykorzystywany w spółce, ale nie był wpisany do ewidencji środków trwałych, bo nie był kompletny i zdatny do użytku, nie są przychodem z działalności.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 21 lipca 2014 r. (I SA/Gl 368/14).
Stan faktyczny
Z wniosku o wydanie interpretacji podatkowej wynikało, że w grudniu 1998 r. wnioskodawca wraz z żoną nabył do majątku prywatnego nieruchomość wraz z rozpoczętą budową budynku usługowo-mieszkalnego. W listopadzie 1999 r. małżonkowie kupili niezabudowaną działkę wydzieloną na jej powiększenie. Małżonkowie podkreślali, że nabycia te miały charakter incydentalny i nie były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Handel nieruchomościami nie był przedmiotem działalności gospodarczej. Dalej wnioskodawca tłumaczył, że po zakupie nieruchomości podjęto decyzję o kontynuacji budowy budynku z zachowaniem jego charakteru usługowo-mieszkalnego. Rozbudowę części usługowej podatnik zaliczył do inwestycji w ramach prowadzonej samodzielnie działalności. Podkreślił, że budynek z uwagi na jego niekompletność nie mógł być wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W grudniu 2009 r. nieruchomość została sprzedana. Przychód z tej sprzedaży wnioskodawca zaliczył do działalności gospodarczej w części przeznaczonej na jej cele (około 80 proc.) i opodatkował go. Zapytał jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta