Po wyrejestrowaniu podatnika nie da się odliczyć VAT
Gdy podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, ma obowiązek zgłosić to naczelnikowi urzędu skarbowego. Zawiadomienie to jest podstawą do wykreślenia go z rejestru. Po tej dacie nie może on obniżyć należnego podatku.
Moment formalnego zgłoszenia zamknięcia firmy, a zarazem zgłoszenia wyrejestrowania przedsiębiorcy jako podatnika VAT (druk VAT-Z) nie wyznacza chwili, w której dotychczasowy przedsiębiorca staje się wolny od zobowiązań powstałych w okresie działalności. Nierzadko bowiem faktury dokumentujące nabycie towarów bądź usług dla potrzeb prowadzonej firmy są otrzymywane przez taką osobę już po przeprowadzeniu tych czynności formalnych. A zdarzają się nawet sytuacje, gdy po tej dacie dokumenty te są wystawiane. Typowym przykładem mogą być faktury dokumentujące nabycie mediów czy też usług telekomunikacyjnych, które potwierdzając świadczenie usługi na rzecz podatnika w konkretnym okresie rozliczeniowym, wystawiane są nierzadko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta