Trzeba ożywić mediacje w gospodarce
Sąd to niejedyne miejsce, gdzie można rozwiązać spór. Są jeszcze metody polubowne. Regulacje prawne mają przekonać do nich polskich przedsiębiorców – piszą eksperci.
Poprawa otoczenia prawnego, w którym funkcjonują przedsiębiorcy, to jeden z istotnych aspektów strategii działań przyjętych przez ministerstwa Gospodarki i Sprawiedliwości na najbliższe lata. Resorty podjęły inicjatywy zmierzające do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z nich jest nowe prawo restrukturyzacyjne, realizujące „politykę nowej szansy" dla przedsiębiorstw przeżywających trudności. Kolejną wspólną inicjatywą jest pakiet rozwiązań z zakresu mediacji i arbitrażu.
Za dużo procesów
W 2013 r. do sądów powszechnych skierowano blisko 1,5 mln spraw gospodarczych. Dlatego tak ważne jest, by sądy gospodarcze działały możliwie efektywnie, gdyż niejednokrotnie od tego zależą dalsze losy przedsiębiorcy. Z ekonomicznego punktu widzenia przedłużające się procesy sądowe pochłaniają pieniądze i czas przedsiębiorców, a często rodzą też spiralę innych problemów, takich jak ograniczanie zatrudnienia lub obniżanie pensji pracowników, problemy z wprowadzaniem produktów na rynek lub podnoszenie ich cen. Tę sytuację mogłoby poprawić lepsze wykorzystanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR).
Z ostrożnych szacunków Ministerstwa Gospodarki wynika, że konflikty w sprawach gospodarczych generują rocznie ok. 40 mld zł kosztów dla polskich przedsiębiorców. Do tego trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta