Podręczniki i dotowane ćwiczenia, czyli początek problemu
Dyrektorzy szkół mogą narazić samorządy na zwrot dotacji na ćwiczenia – uważa Mirosław Obrębski, kierownik referatu oświaty, kultury i promocji UM w Olsztynku.
Nowa ustawa podręcznikowa, która weszła w życie 8 lipca, i przepisy wykonawcze do niej zmieniły zasady wyboru przez nauczycieli podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, a przede wszystkim sposób ich finansowania. Zdecydowana większość dyrektorów szkół oficjalnie wybrała ministerialny „Nasz elementarz". Niektórzy z nich jednocześnie złożyli zamówienia w wydawnictwach na materiały edukacyjne i ćwiczeniowe, do których wydawnictwa dokładają nieodpłatnie własny podręcznik. Dyrektorzy oczekują, że organy prowadzące sfinansują ten zakup z dotacji celowej. Takie działanie byłoby jednak sprzeczne z prawem i skutkowałoby obowiązkiem zwrotu do budżetu państwa tej części dotacji, która została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.
Na co dotacja celowa
W tym roku szkolnym „ustawa podręcznikowa" gwarantuje uczniom klas pierwszych szkół podstawowych prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników i materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego określonych w ramowych planach nauczania.
Wyposażenie szkół podstawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta