Muzeum i nowoczesność
Fakt, że jednocześnie ukazały się trzy tytuły traktujące o historii stworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, mówi nam wiele o III RP, która wciąż chce się wyzwolić z historii i wciąż jej się to nie udaje.
Okrągłe rocznice historycznych wydarzeń zwykle uaktywniają wydawców książek. Tego lata np. półki uginają się pod ciężarem monografii traktujących o I wojnie światowej. Można się więc było domyślić, że w dziesięciolecie otwarcia Muzeum Powstania i jednocześnie w 70. rocznicę godziny W ktoś wpadnie na pomysł opowiedzenia historii placówki i przedstawienia ekipy muzealników. Ale tego, że aż troje autorów przekona do swojego pomysłu trzech wydawców, chyba nikt się nie spodziewał.
Dla obu tercetów sytuacja ta musi być zresztą trochę kłopotliwa, tym bardziej że nie mamy do czynienia z trzema radykalnie odmiennymi spojrzeniami wydobywającymi jakąś ukrytą prawdę. To raczej zwielokrotnione odbicie wydarzeń sprzed dekady, gdzie wiele detali i anegdot – o skuwaniu PRL-owskiego „baranka" ze ścian dawnej elektrowni tramwajowej, wydobywaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta