Internetowy olbrzym buduje bazę całej wiedzy
Programy Google zbierają informacje ze wszystkich zakamarków sieci i umieszczają je w bazie danych. Fakty dotyczą zjawisk, rzeczy, osób...
System nosi nazwę Knowledge Vault i na razie przechowuje ok. 1,6 miliarda faktów. 271 milionów informacji automaty oceniły jako „potwierdzone", czyli z 90- proc. prawdopodobieństwem prawdziwe.
Po co Google taka baza danych? To proste – gdy wpiszemy w wyszukiwarce internetowej dowolne pytanie, system wyświetli nie jak obecnie listę stron zawierających informacje, ale od razu odpowiedź. I to bez konieczności sprawdzania danych w sieci – weźmie je z własnych zasobów.
Tylko na pozór zmiana jest kosmetyczna. W rzeczywistości to rewolucja, która może zmienić każdą dziedzinę naszego życia.
Obecnie Google wykorzystuje podobną bazę danych nazywaną Knowledge Graph. Zawiera ona informacje wybrane (i edytowane) przez ludzi z licznych internetowych źródeł – m.in. z Wikipedii i CIA World Factbook. Zaprezentowana oficjalnie w 2012 roku funkcja dostępna jest jednak tylko w kilku najpopularniejszych językach świata. Zawiera też ograniczoną liczbę „faktów" – tu czynnikiem hamującym budowanie większej bazy danych byli ludzie.
Dlatego ich wyeliminowano. W Knowledge Vault dane zbierają i sprawdzają programy – algorytmy potrafią wyciąć z tekstu informację i porównać ją z innymi, oceniając jej wiarygodność. Na razie liczba informacji zebranych automatycznie jest mniejsza niż tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta