Książka na własne życzenie
rynek ksiąŻki | Samodzielne wydanie książki to dla debiutanta sposób na wejście na wydawniczy rynek z pominięciem weryfikacji przez wydawcę. Z kolei doświadczonemu pisarzowi daje możliwość przyspieszenia terminu publikacji.
Samodzielnie wydawane książki to dziś wydatek na każdą kieszeń dzięki popularności druku cyfrowego, znacznie tańszego od offsetu.
Według Łukasza Gołębiewskiego – szefa badającej rynek polskiej książki Biblioteki Analiz oraz przewodniczącego Sekcji Publikacji Elektronicznych Polskiej Izby Książki – w Polsce tytułów wydawanych w ramach selfpublishingu w wersji papierowej może być rocznie już co najmniej 7–8 tysięcy. To szacunki, bo dokładnych statystyk tego rodzaju wydawnictw nikt nie prowadzi.
– Biblioteka Narodowa (BN) nadaje takim tytułom numery ISBN wydawane dla osób prywatnych. Takich numerów w 2012 roku było kilkanaście tysięcy – mówi „Rz" Paweł Marszałek z platformy Wydacksiazke.pl, która od tego roku wydaje książki na życzenie autorów.
To jednak nie pokazuje skali rynku, bo BN wydaje prywatnym osobom całe pakiety numerów (z czego np. w danym roku mogły wykorzystać jeden). Jeden tytuł może mieć przypisanych kilka numerów ISBN, bo każdy format tego samego e-booka wymaga osobnego numeru ISBN.
18 milionów egzemplarzy książek wydanych sumptem pisarzy Brytyjczycy kupili w 2013 r. wg Nielsen Book
Poza tym jednak, choć wnioskowanie o numer ISBN jest nieuniknione, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta