Zero podatku w zamian za górę dokumentów
Warunkiem preferencyjnego rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy jest posiadanie przez sprzedawcę dowodów, które potwierdzają, że towar został wywieziony z kraju i odebrany przez klienta. Ustawowe minimum może nie wystarczyć.
- Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu towarami na terenie całego kraju. Jestem też zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Jaka dokumentacja jest wymagana dla potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów? Organ podatkowy w trakcie kontroli miał zastrzeżenia co do prawidłowości naszej dokumentacji w tym zakresie. Jak coś „nie gra w dokumentach", to mogą być problemy, a tych chcielibyśmy uniknąć. Jakie dowody trzeba posiadać, żeby móc zastosować zerową stawkę przy WDT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0 proc. Ustawodawca wskazał jednak, że podatnik musi spełnić kilka wymogów, aby móc skorzystać z preferencji. Warunkiem formalnym zastosowania stawki 0 proc. jest rejestracja podatnika realizującego wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jako podatnika VAT UE. Z kolei nabywca musi posiadać właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Taki numer jest nadawany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy i zawiera dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.
Rodzaj wymaganej dokumentacji zależy od tego, która strona transakcji organizuje transport towarów
Dopiero przed złożeniem deklaracji
Podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta