Kiedy przedsiębiorca musi zatrzymać wypłatę
Pracodawca musi przekazywać organowi egzekucyjnemu zajęte wynagrodzenie pracownika. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mu kara pieniężna do 3800 zł. Nieprzekazane kwoty mogą być ściągnięte od firmy w drodze postępowania egzekucyjnego.
Organy egzekucyjne: np. urząd skarbowy lub lub ZUS, mogą niezapłacone przez obywatela daniny publicznoprawne (np. podatki, opłaty lub składki, ale także kary) potrącać z jego wynagrodzenia. W tym celu przesyłają do pracodawcy zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego zobowiązanego. Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) przedsiębiorca staje się tzw. dłużnikiem zajętej wierzytelności. Po otrzymaniu tego wezwania nie może wypłacać pracownikowi zajętej pensji. Musi ją przekazywać organowi egzekucyjnemu aż do pełnego pokrycia egzekwowanej należności wraz z odsetkami oraz kosztami egzekucyjnymi.
Gdy przedsiębiorca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta