Kłopoty z wcześniejszą zapłatą
RABATY | Fiskus nie ma wątpliwości, jak rozliczać przyznaną gratyfikację u sprzedawcy. Nie może się jednak zdecydować, w jakim terminie ująć obniżkę u nabywcy towarów i usług.
Aleksandra Miklaszewska
Skonto, czyli procentowy rabat z tytułu wcześniejszej zapłaty, jest popularną formą gratyfikacji kontrahenta, który szybko płaci za nabyty towar lub usługę. Wiąże się on jednak z koniecznością korekty rozliczeń u sprzedawcy i nabywcy w VAT. Sposób dokonania tej korekty na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., w szczególności w zakresie momentu korekty przez sprzedawcę i nabywcę, nie jest oczywisty. Organy podatkowe wydają w tym zakresie niejednolite interpretacje, a w niektórych przypadkach stosowana przez nie wykładnia przepisów budzi wątpliwości co do jej prawidłowości.
Kiedy potrzebna faktura korygująca
O tym, czy skonto powinno być udokumentowane fakturą korygującą, decyduje moment spełnienia warunków do udzielenia obniżki: przed lub po wystawieniu faktury dokumentującej sprzedaż. Wynika to z art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT (zgodnie z nim podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty) oraz art. 106j ustawy o VAT (mówi on, że jeśli po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy, podatnik wystawia fakturę korygującą). Prowadzi to do wniosku, że faktura powinna uwzględniać cenę ze skontem tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy warunki do udzielenia zniżki zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta