Odmowa podjęcia pracy nie zawsze stanowi podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego
Jeśli po zwolnieniu etatowca z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy, szef uzna, że go jednak potrzebuje, nie cofnie swojej deklaracji bez zgody podwładnego.
- W oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy zawarliśmy zapis, że pracownik jest zwolniony ze świadczenia pracy do końca zatrudnienia. Dodatkowo szef zastrzegł podczas rozmowy z podwładnym, że w tym czasie nie może on podjąć innego zajęcia, ponieważ w każdej chwili może być potrzebny w firmie. Czy jest to zgodne z prawem? – pyta czytelnik.
Nie.
W razie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jest ono wiążące aż do końca zatrudnienia. Aby wezwanie do pracy było skuteczne, pracownik musi wyrazić na to zgodę. Podjęcie innego zatrudnienia w czasie wymówienia jest możliwe, jeśli pracownika nie wiąże zakaz konkurencji, a jednocześnie wykonywanej pracy nie można uznać za działanie na niekorzyść obecnego pracodawcy.
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a pracodawca – zatrudniać go za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.).
Ułomne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta