Choć firma ponosi stratę, nie ma jak jej rozliczyć
W przypadku utraty przedmiotu leasingu finansowego jego niezamortyzowana (niespłacona) wartość nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla firmy leasingowej.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 lipca 2014 r. (ILPB3/423-18/11/14-S/EK).
Spółka zajmuje się leasingiem pojazdów samochodowych. W umowach występuje jako finansujący (leasingodawca). Umowy te kwalifikowane są na gruncie ustawy o CIT jako leasing finansowy. Oznacza to, że są one zawierane na czas oznaczony, a jednocześnie suma ustalonych w nich opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu. Podpisywane umowy zawierają postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie leasingu dokonuje korzystający.
W przypadku utraty przedmiotu leasingu z powodu okoliczności, za które spółka nie ponosi odpowiedzialności (najczęściej kradzież lub szkoda całkowita), umowa leasingu wygasa. W związku z jej wygaśnięciem, korzystający jest zobowiązany do jednorazowej zapłaty na rzecz spółki opłaty z tytułu utraty lub zniszczenia przedmiotu leasingu, w wysokości sumy wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych opłat leasingowych, pomniejszonej o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta