Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co rekompensuje odszkodowanie, a co zadośćuczynienie

17 października 2014 | Prawo | Marcel Marszałek

Do odszkodowania można zaliczyć zwrot utraconych zarobków, a wyliczając kwotę zadośćuczynienia, sąd bierze często pod uwagę czas trwania niesłusznego aresztu.

Odszkodowanie ma prowadzić do naprawienia szkody materialnej i obejmuje poniesione straty oraz korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Najprościej rzecz ujmując, Skarb Państwa powinien naprawić szkodę majątkową, która powstała w związku z niewątpliwie niesłusznym tymczasowym aresztowaniem.

Do odszkodowania możemy zaliczyć m.in. zwrot utraconych zarobków przez niesłusznie aresztowanego (pomniejszone o koszty utrzymania, które ponosił na wolności), koszty zakupów w kantynie, koszty paczek dostarczanych przez rodzinę (jeśli wnoszący musi zwrócić ich koszt najbliższym). Często niesłusznie aresztowani tracą pracę, a po wyjściu z aresztu śledczego nie mogą od razu znaleźć nowej. Okres pozostawania bezrobotnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9969

Wydanie: 9969

Spis treści
Zamów abonament