Wina umyślna przedsiębiorcy nie jest zdarzeniem losowym
POLISY | Rażące niedbalstwo bywa nazywane tajną bronią ubezpieczycieli. To trudne do zdefiniowania pojęcie pozwala na wyłączenie ich odpowiedzialności, gdy nastąpi szkoda w firmie.
Wyłączenie odpowiedzialności sprowadza się do tego, że zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania w przypadku zajścia zdarzenia objętego umową. W praktyce stosuje się je w szkodach wyrządzonych umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczającego lub ubezpieczonego. Jest to wyłączenie logiczne i uzasadnione. Trudno, żeby ubezpieczyciel wypłacał odszkodowanie komuś, kto świadomie albo ignorując elementarne zasady zachowania bezpieczeństwa czy logiki, doprowadza do powstania szkody. Z drugiej jednak strony wykupienie ubezpieczenia często wpływa na zmniejszenie dbałości ubezpieczającego o ubezpieczone mienie.
Podstawą omawianego wyłączenia zawartego w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) ubezpieczycieli jest art. 827 kodeksu cywilnego. Dopuszcza on jednak, aby strony umowy rozszerzyły odpowiedzialność o pokrycie szkody w przypadku rażącego niedbalstwa lub aby mimo istniejącego wyłączenia ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, jeśli przemawiają za tym względy słuszności.
Zaniedbania i zaniechania
Wina umyślna dotyczy szkód, które spowodował sam ubezpieczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta