Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Retoryka w turbanie

25 października 2014 | Plus Minus | Mariusz Cieślik
Marek Kochan „Turban mistrza Mansura” Zysk i S-ka, 2014
źródło: Plus Minus
Marek Kochan „Turban mistrza Mansura” Zysk i S-ka, 2014

Czy Ibn Musa al-Mansur, o którym opowiada w swojej nowej książce Marek Kochan, istniał, czy to może postać fikcyjna? Jakie to ma w sumie znaczenie?

Jeśli nie istniał, trzeba go było wymyślić, żeby przypomnieć mądrości sufizmu. Ale jest równie prawdopodobne, że będzie w tym przypadku podobnie jak z bohaterem poprzedniej książki pisarza, fakirem z Ipi. Kochan przypomniał w swojej powieści postać znaną z przedwojennych tabloidów, które nazywano „czerwonakami". Dobrze pamiętam wywiad z autorem „Fakira z Ipi", w którym relacjonował swoją przygodę. Otóż Kochan był przekonany, że to odpowiednik współczesnego „wieloryba w Wiśle" albo potwora z Loch Ness, czyli bohater wymyślony przez redaktorów. Przydatny w sezonie ogórkowym, kiedy niewiele się dzieje. Tymczasem okazało się, że ów fakir był postacią historyczną i dzielnie wojował z angielskimi kolonistami na początku XX wieku. Więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9976

Wydanie: 9976

Zamów abonament