Używaną odzież i buty trzeba policzyć i spisać do 31 grudnia
Jeżeli w poprzednich spisach z natury przedsiębiorca prowadzący second hand ujmował towary handlowe w kilogramach, to te same zasady powinien kontynuować w kolejnych latach podatkowych.
Handel odzieżą używaną oraz używanymi artykułami gospodarstwa domowego może być rozliczany w formie ryczałtu albo na zasadach ogólnych: według skali bądź liniowo. Zasady sporządzania spisu, zarówno w przypadku osób prowadzących ewidencje przychodów, jak i podatkową księgę przychodów i rozchodów, są takie same. W obu tych przypadkach spis powinien zawierać te same dane. Jednak zasady wyceny mogą być zupełnie odmienne.
Niezbędne elementy
Spis powinien zawierać: imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę sporządzenia spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu. Wymienione dane powinny być ustalone na 31 grudnia 2014 r.
W ciągu 14 dni, licząc od dnia zakończenia spisu, przedsiębiorca powinien zrobić jego wycenę. W spisie należy podać: cenę w złotych i groszach za jednostkę miary, wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową, łączną wartość spisu z natury. Spis powinien być opatrzony klauzulą „Spis zakończono na pozycji...". Osoby sporządzające spis, uczestniczące w spisie oraz właściciel zakładu (wspólnicy) powinni podpisać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta