Urlop macierzyński nie stanowi przeszkody do wypłaty trzynastki
Dla pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem przewidziano łagodniejsze warunki uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Czasami jednak jego wypłata, mimo formalnego nabycia uprawnień, nie będzie możliwa, bo podstawa naliczania będzie zerowa.
W myśl ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej prawo do trzynastki w pełnej wysokości przysługuje po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Nie oznacza to jednak, że zatrudnieni z krótszym stażem pracy nie mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk finansowy. Trzynastkę otrzyma bowiem także pracownik, który przepracował co najmniej sześć miesięcy. W takim jednak przypadku jest ona liczona proporcjonalnie do okresu przepracowanego.
Ustalając minimalny staż gwarantujący otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należy uwzględniać czas efektywnie przepracowany. Nie chodzi więc o pozostawanie w stosunku pracy, ale o faktyczne wykonywanie obowiązków. Przykładowo wliczeniu do sześciomiesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do trzynastki, nie podlegają okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy z powodu choroby wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Bierze się zatem pod uwagę staż wypracowany u tego samego pracodawcy, ale nie musi być on ciągły. Nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę.
Jest zasada i są wyjątki
Od konieczności przepracowania co najmniej sześciu miesięcy u danego pracodawcy w roku kalendarzowym jako warunku nabycia prawa do trzynastki są wyjątki. Sąd Najwyższy w wyroku z 18 października 2011 r. (I PK 263/10, LEX nr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta