Wybór procedury należy do dyrektora
Pracodawca, który ukarał członka korpusu upomnieniem na piśmie, nie uniknie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, jeśli ten złoży sprzeciw od wymierzonej mu kary.
Małgorzata Jankowska
Za naruszenie obowiązków członkowie korpusu służby cywilnej odpowiadają dyscyplinarnie. Tak stanowi art. 113 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc). Niezależnie od tego, a więc bez konieczności wszczynania mocno sformalizowanej procedury dyscyplinarnej, pracownicy i urzędnicy tej służby mogą być ukarani przez dyrektora generalnego urzędu karą upomnienia na piśmie. Kara ta może być im wymierzona na podstawie art. 115 usc, za mniejszej wagi naruszenie obowiązków członka korpusu sc.
Naruszenie mniejszej wagi
Zarówno postępowanie dyscyplinarne, jak i kara upomnienia na piśmie mogą być wymierzone za naruszenie obowiązków, w tym ostatnim przypadku jednak za naruszenie mniejszej wagi. To bardzo ogólne określenie, każe dyrektorowi generalnemu urzędu każdorazowo oceniać, czy dany czyn członka korpusu sc lub jego zaniechanie po pierwsze mieści się w kategoriach naruszenia obowiązków członków korpusu tej służby, a po drugie, czy kwalifikuje się do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego czy też wystarczającym środkiem dyscyplinującym w danej sytuacji będzie pisemne upomnienie.
Oczywiście ukaranie bez wszczynania postępowania dyscyplinarnego jest prostsze. Nie wymaga bowiem zaangażowania tak dużej liczby osób i ścisłego przestrzegania ustalonej procedury. Przynajmniej na etapie wymierzania kary....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta