Policjant często traci pensję bezpowrotnie
Nawet uniewinniony policjant nie odzyska zawieszonej części uposażenia, jeśli zostanie zwolniony przed ostatecznym rozstrzygnięciem toczącego się przeciwko niemu postępowania. Funkcjonariusz Straży Granicznej czy Służby Więziennej już tak.
Policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Jeśli przestępstwo, o jakie obwiniony jest policjant, jest nieumyślne, zawieszenie go w czynnościach służbowych zależy od decyzji przełożonego. Tak wynika z art. 39 ustawy o policji (dalej uop).
W każdej sytuacji jednak, kiedy do takiego zawieszenia dojdzie, policjant musi liczyć się z obniżeniem swoich dochodów. W okresie zawieszenia przysługuje mu bowiem tylko 50 proc. uposażenia. Jego szanse na odzyskanie zawieszonej części pensji zależą nie tylko od wyniku wszczętego przeciwko niemu postępowania, ale i od czasu, w jakim się ono zakończy. Nawet uniewinnienie policjanta nie zawsze oznaczać musi wypłatę drugiej części uposażenia. Pod tym względem przepisy dotyczące policjantów są mniej korzystne niż rozwiązania przyjęte w niektórych innych formacjach mundurowych.
Jedno zawieszenie wywołuje drugie
Skutek w postaci zawieszenia połowy uposażenia nie zależy przy tym od tego, kto i na jakiej podstawie zawiesza policjanta w czynnościach służbowych.
Jak wskazał bowiem WSA w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z 30 listopada 2007 r. (II SA/Wa 1239/07), postanowienie sądu powszechnego lub prokuratora o zawieszeniu policjanta w czynnościach służbowych, wydane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta