Opieka nad dzieckiem długo gwarantuje posadę
Ochrona rodzica przed zwolnieniem z etatu rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy, a kończy z zakończeniem tej przerwy. To oznacza, że podwładny może być nie do ruszenia przez ponad trzy lata.
Urlop wychowawczy to niekiedy dobry sposób obronienia się przed planowanymi w firmie zwolnieniami. Ochroni przed zwykłym rozstaniem, choć już nie przed likwidacją stanowiska pracy czy grupową redukcją. Także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy szczególna protekcja rodzica nie działa. Tak stanowi art. 1861 k.p. Ta regulacja to potężny oręż w ręku świadomego pracownika-rodzica. Dlaczego? Gwarantuje trwałość zatrudnienia już od dnia złożenia pisma o to wolne aż do ostatniego dnia wybierania tego uprawnienia.
Konieczne formalności
Urlop wychowawczy może trwać do 36 miesięcy. Z tej puli jeden miesiąc przeznaczony jest do wyłącznej dyspozycji jednego z opiekunów. To oznacza, że pracownik co do zasady może wybrać 35 miesięcy. Jedynie samotna matka lub ojciec mają prawo do pełnego, trzyletniego okresu. Aby z niego skorzystać, trzeba mieć przynajmniej sześciomiesięczny staż pracy. To jedyne kryterium przesądzające o tym, czy pracownikowi przysługuje to uprawnienie. Aby się o nie skutecznie upomnieć, pracownik musi złożyć wniosek >patrz ramka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta