Zadania własne i zlecone gminy
Tylko taka uchwała rady gminy, która nie ustanawia powszechnie obowiązujących przepisów, może wejść w życie z dniem jej podjęcia. Warunkiem obowiązywania aktów prawa miejscowego jest ich publikacja w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Rada gminy chce wprowadzić zmiany w uchwale określającej sposób ustalania wysokości opłat dodatkowych i manipulacyjnych w gminnym transporcie zbiorowym. Czy uchwała może wejść w życie z dniem podjęcia?
Nie.
W art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze dane gminy. Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały (art. 41 ust. 1 u.s.g). Dla kwalifikacji danej uchwały jako aktu prawa miejscowego decydujące znaczenie ma charakter zawartych w niej norm oraz ich oddziaływanie na sytuację prawną adresatów. Normy zawarte w akcie prawa miejscowego muszą mieć charakter generalny i abstrakcyjny. Są one adresowane do nieokreślonego kręgu osób,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta