Sprzedaż drewna to za mało do odliczenia
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT związanego z budową skrzyżowania tylko z tego powodu, że podczas prac pozyskała drewno, które później sprzedała, działając jako przedsiębiorca.
Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji z 31 grudnia 2014 r. (nr: IBPP3/443-1153/14/JP). Sprawa dotyczyła miasta, które w 2010 r. realizowało inwestycję polegającą na przebudowie parkingu i linii kolejowej oraz budowie skrzyżowania.
W trakcie realizacji inwestycji miasto pozyskiwało drewno z wycinek drzew, które były niezbędne do prowadzenia prac inwestycyjnych. Pozyskane drewno było następnie sprzedawane jako drewno opałowe i użytkowe. Sprzedaż ta była opodatkowywana VAT według stawek właściwych dla rodzajów sprzedawanego drewna.
Część wydatków inwestycyjnych była bezpośrednio związana z wycinką drzew, w tym zakup usługi karczowania pni koparką, usługi ścinania drzew piłami mechanicznymi, natomiast pozostała część wydatków inwestycyjnych wykazywała związek pośredni z wycinką i sprzedażą opodatkowaną drewna opałowego i użytkowego. Koszty zostały udokumentowane fakturami VAT, w których wykazany został podatek naliczony.
Gmina zapytała o możliwość odliczenia VAT z wydatków pośrednio związanych z późniejszą sprzedażą drewna, tj. kosztów prac budowlanych, nadzoru nad inwestycją, zapewnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta