Nie tylko związki rodzinne wyłączają z postępowania
Coraz częściej podatnicy, którzy mają wątpliwości co do bezstronności urzędnika prowadzącego postępowanie podatkowe, występują o jego wyłączenie.
Rz: Rozpoczyna się postępowanie podatkowe, a podatnik ma podejrzenie, że prowadzący je urzędnik nie jest obiektywny. Co może zrobić?
Jarosław Ziobrowski: Przepisy ordynacji podatkowej zawierają mechanizm zabezpieczający przed wydawaniem decyzji podatkowych przez urzędników, którzy nie są bezstronni. O tym, kiedy można wyłączyć z postępowania pracownika organu podatkowego, mówi art. 130 ordynacji. Urzędnik nie powinien się zajmować sprawami zobowiązań podatkowych i innymi sprawami normowanymi przepisami prawa podatkowego dotyczącymi jego najbliższych: małżonka, rodzeństwa, dzieci, rodziców czy teściów (wstępnego, zstępnego lub powinowatego pierwszego stopnia). Nie może także uczestniczyć w postępowaniu, w którym stroną (stronami) jest osoba związana z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli. Co ważne, pracownik fiskusa podlega wyłączeniu także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
Jakie inne okoliczności mogą być podstawą wyłączenia?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta