Ile się należy funkcjonariuszowi przywróconemu do służby
Przełożony, przyznając nagrodę roczną przywróconemu do służby policjantowi, sam musi wybrać rok, do którego doliczy okres, za który otrzymał on świadczenie pieniężne rekompensujące czas pozostawania poza służbą. Przepisy nie określają, jak to zrobić, a od tego może zależeć prawo policjanta do nagrody.
Przywrócenie funkcjonariusza do służby reaktywuje jego stosunek służbowy. Fakt ten zmusza jego przełożonego do przyznania mu świadczenia pieniężnego za okres pozostawania poza służbą. A co za tym idzie do ponownego ustalenia wielu przysługujących mu uprawnień (w tym prawa do nagrody rocznej) i zweryfikowania niektórych wcześniej wypłaconych świadczeń. Okres, za który przyznano takie świadczenie, jest bowiem uwzględniany w stażu służby, od którego zależą te uprawnienia. Problem w tym, że przepisy kwestie te regulują lakonicznie, prawie wszystko zostawiając do rozstrzygnięcia przełożonych. W takich sytuacjach pomocne może być orzecznictwo, które nawet jeśli nie wskazuje jednego prawidłowego trybu postępowania, podpowiada, na co zwrócić uwagę.
Od jednego do sześciu miesięcy
Pierwszą kwestią, jaką pozostawiono do decyzji przełożonych, jest ustalenie, za jaki okres pozostawania poza służbą przyznać policjantowi świadczenie pieniężne. Art. 42 ust. 5 ustawy o policji (dalej uop) stanowi tylko, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta