Jakich procedur dopełnić, powołując komisję
Zasady i tryb powoływania komisji stałych i doraźnych nie muszą być ustalone w statucie gminy. W praktyce przepisy prawa miejscowego określają jednak te kwestie.
Rada gminy ze swojego grona może powoływać stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot działania oraz skład osobowy. Jedynym organem, który obowiązkowo należy utworzyć na początku kadencji jest komisja rewizyjna. Zasady i tryb jej działania musi określać statut gminy. Akt ten powinien ustalać też procedurę powoływania jej członków. Najczęściej zasady wyboru członków innych stałych i doraźnych komisji też określany jest w statucie gminy.
Chociaż rada ma pełną swobodę w kształtowaniu składu osobowego wewnętrznych organów, to nie oznacza to całkowitej dowolności. Po pierwsze, musi przestrzegać zasad wyboru wynikających ze statutu. Po drugie, zapisy tego aktu muszą być zgodne z przepisami ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.). Dodatkowo, ustalając skład komisji rewizyjnej, należy zapewnić w niej udział przedstawicielom wszystkich klubów działających w radzie. Spełnienie tego warunku jest szczególnie trudne w radzie gminy, w której tarcia polityczne mogą spowodować paraliż wyborczy, a co za tym idzie nawet doprowadzić do ustanowienia zarządu komisarycznego.
Przedstawiciele wszystkich klubów
Komisja rewizyjna jest stałą i obligatoryjną komisją organu stanowiącego gminy. Kontroluje ona działalność wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz samorządowe jednostki organizacyjne. Najważniejszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta