Wydanie decyzji następuje z chwilą jej podpisania
Decyzja już podpisana, ale jeszcze niedoręczona stronie, istnieje w sensie prawnym. Warunkiem wejścia tej decyzji do obrotu jest jednak doręczenie jej stronie.
Problem:
Po sporządzeniu i podpisaniu decyzji o wygaśnięciu zezwolenia spółki jawnej na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych wójt stwierdził, że taka decyzja byłaby wydana bez podstawy prawnej. Decyzja nie została jeszcze doręczona stronie. Czy można przyjąć, że takie pismo jest tylko projektem decyzji?
Co mówią przepisy:
W art. 107 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie przysługuje od niej odwołanie, a także podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania tej decyzji. Jeżeli decyzja została wydana w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Uzasadnienie faktyczne decyzji powinno zawierać w szczególności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta