Skarbówka utrudnia gminom odliczenie podatku
Minister finansów próbuje ograniczyć prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od infrastrukturalnych inwestycji gminnych. Dotyczy to także tych obiektów, w przypadku których zamiar wykorzystania w działalności opodatkowanej gmin, pojawił się przed ukończeniem inwestycji.
Wydawałoby się, że droga jednostek samorządu terytorialnego do odzyskiwania podatku naliczonego związanego z inwestycjami będzie coraz prostsza. Do takiego stwierdzenia może skłaniać orzecznictwo sądów administracyjnych rozstrzygające istotne kwestie, w tym m.in.:
- już od dłuższego czasu z orzecznictwa jasno wynika, kto jest podatnikiem VAT, a więc gmina, a nie urząd gminny (por. m.in. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego – NSA – z 23 marca 2010 r., sygn. I FSK 273/09 lub z 18 listopada 2008, sygn. I FSK 1148/07);
- pozytywne orzeczenia sądów administracyjnych, zgodnie z którymi gminy mają ma prawo odliczyć VAT związany ze zrealizowanymi inwestycjami nieodpłatnie przekazywanymi do użytkowania zakładom budżetowym (wykorzystującym następnie te inwestycje do prowadzenia sprzedaży opodatkowanej) – por. wyrok NSA z 2 września 2014 r. (sygn. I FSK 938/14) oraz inne nieprawomocne wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA) w podobnych sprawach – m.in. wyrok WSA w Gliwicach z 28 października 2014 r. (sygn. III SA/Gl 651/14) lub wyrok WSA w Poznaniu z 6 listopada 2014 r. (sygn. I SA/Po 484/14);
- podobny wyrok, ale potwierdzający możliwość odliczenia przez gminę podatku VAT związanego z inwestycjami, które zostały następnie nieodpłatnie przekazane do użytkowania jednostce budżetowej, wydał NSA 21 października 2014 r. (sygn. I FSK 1546/13).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta