Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akces trzeba złożyć do końca maja

03 lutego 2015 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Osoby chcące zostać urzędnikami służby cywilnej już mogą się zgłaszać do postępowania kwalifikacyjnego. Spełnienie przez nich wymaganych do tego warunków musi jednak potwierdzić dyrektor generalny urzędu, w którym są zatrudnione.

Złożenie zgłoszenia nie gwarantuje uzyskania mianowania. To zależy od wyniku przeprowadzonego w jego trakcie sprawdzianu (liczby zdobytych w nim punktów) oraz zmieszczenia się w ustalonym odgórnie limicie mianowań (w 2015 r. – 200 osób). Z obowiązku wzięcia udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym zwolnieni są tylko absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Wystarczy, że złożą wniosek o mianowanie na urzędnika służby cywilnej (sc), by nim zostać. Jednak i oni są uwzględniani w limicie mianowań. Im więcej absolwentów KSAP występuje o mianowanie, tym mniejsze szansę mają inni pracownicy służby cywilnej, którzy w chcą zagwarantować sobie większą stabilizację zatrudnienia, dodatkowe uprawnienia (np. prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego) i wyższe zarobki. Ta grupa członków korpusu sc oprócz wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla zajmowanego stanowiska oraz dodatku za wieloletnią pracę w sc dostaje także dodatek służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego (najniższy przewidziany dla pierwszego stopnia wynosi 880,70 zł).

Ustawa stawia warunki

Nie każdy może zostać urzędnikiem sc. Aby ubiegać się o mianowanie, trzeba zgodnie z art. 40 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc):

- być pracownikiem służby cywilnej,

- posiadać co najmniej trzyletni staż pracy w sc lub uzyskać zgodę dyrektora generalnego urzędu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10056

Wydanie: 10056

Spis treści
Zamów abonament