Akces trzeba złożyć do końca maja
Osoby chcące zostać urzędnikami służby cywilnej już mogą się zgłaszać do postępowania kwalifikacyjnego. Spełnienie przez nich wymaganych do tego warunków musi jednak potwierdzić dyrektor generalny urzędu, w którym są zatrudnione.
Złożenie zgłoszenia nie gwarantuje uzyskania mianowania. To zależy od wyniku przeprowadzonego w jego trakcie sprawdzianu (liczby zdobytych w nim punktów) oraz zmieszczenia się w ustalonym odgórnie limicie mianowań (w 2015 r. – 200 osób). Z obowiązku wzięcia udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym zwolnieni są tylko absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Wystarczy, że złożą wniosek o mianowanie na urzędnika służby cywilnej (sc), by nim zostać. Jednak i oni są uwzględniani w limicie mianowań. Im więcej absolwentów KSAP występuje o mianowanie, tym mniejsze szansę mają inni pracownicy służby cywilnej, którzy w chcą zagwarantować sobie większą stabilizację zatrudnienia, dodatkowe uprawnienia (np. prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego) i wyższe zarobki. Ta grupa członków korpusu sc oprócz wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla zajmowanego stanowiska oraz dodatku za wieloletnią pracę w sc dostaje także dodatek służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego (najniższy przewidziany dla pierwszego stopnia wynosi 880,70 zł).
Ustawa stawia warunki
Nie każdy może zostać urzędnikiem sc. Aby ubiegać się o mianowanie, trzeba zgodnie z art. 40 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc):
- być pracownikiem służby cywilnej,
- posiadać co najmniej trzyletni staż pracy w sc lub uzyskać zgodę dyrektora generalnego urzędu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta