Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mediacja zamiast sądu

20 marca 2015 | Prawo w biznesie | Ewelina Stobiecka
Ewelina Stobiecka
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Ewelina Stobiecka

PROCEDURA | Mediator nie ma żadnych uprawnień władczych, formalnie nie rozstrzyga więc sporu, ale ma za zadanie doprowadzić do zawarcia przez przedsiębiorców ugody.

Nawet najlepsze kontrakty handlowe, najlepiej wynegocjowane umowy i najsprawniejsi menedżerowie nie są w stanie zapewnić stuprocentowej gwarancji bezkonfliktowego prowadzenia biznesu. Większość tego typu konfliktów, niestety, kończy się sporem sądowym, który zazwyczaj oznacza długotrwały proces, dodatkowe koszty, stres i frustrację z niepewnego rozstrzygnięcia. Nie dziwi więc, że przedsiębiorcy coraz częściej interesują się alternatywnymi metodami rozwiązywania konfliktów, jak np. mediacją. Niejednokrotnie też w wyborze tej formy zakończenia sporu ogromną rolę odgrywa kwestia prestiżu, dobrego imienia i chęci zachowania, mimo wszystko, relacji biznesowych pomiędzy stronami konfliktu.

Nowa jakość w biznesie

Mediację definiuje się jako metodę rozwiązywania sporów w trybie szczególnego rodzaju negocjacji prowadzonych przez strony sporu przy pomocy neutralnej osoby mediatora. Do mediacji:

- może skierować sąd w ramach wytoczonego już postępowania,

- można zgłosić się prywatnie, jeszcze zanim zapadnie decyzja o pójściu do sądu.

Oba rodzaje mediacji łączy ważna kwestia proceduralna. Wypracowaną w ramach mediacji ugodę można potwierdzić przed sądem, co powoduje, iż ugoda nabiera mocy wyroku i po nadaniu klauzuli wykonalności, co jest jedynie formalnością, może być egzekwowana przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10095

Wydanie: 10095

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament