Jak i kiedy można skutecznie rozwiązać spółkę partnerską
PRAWO HANDLOWE | Katalog okoliczności powodujących rozwiązanie spółki partnerskiej zawiera art. 98 k.s.h. Nie uwzględnia on obowiązku otwarcia likwidacji albo uzgodnienia innego sposobu zakończenia jej działalności w przypadku śmierci partnera, ogłoszenia jego upadłości, a także wypowiedzenia umowy przez partnera lub wierzyciela uczestnika tego podmiotu.
Anna Borysewicz
Tymczasem sytuacje te, z mocy art. 58 pkt 4 i 5 w zw. z art. 89 k.s.h., również znajdują zastosowanie do spółki partnerskiej, stanowiąc powody jej rozwiązania.
Na gruncie zaś art. 98 k.s.h. utratę bytu prawnego podmiotu implikują opisane poniżej zdarzenia.
Przyczyny przewidziane w umowie
Mogą być one dowolnie określone. Najczęściej chodzi o upływ czasu, na jaki zawarto umowę, osiągnięcie przez podmiot pewnych parametrów ekonomicznych, celu (np. wybudowanie obiektu) czy o długotrwałą chorobę partnera >patrz przykład 1. Jeżeli pierwotna wersja umowy spółki nie precyzuje przyczyn jej rozwiązania, zmiana kontraktu w tym zakresie wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności i jednomyślności, chyba że na podstawie art. 9 k.s.h. umowa podmiotu dopuszcza taką modyfikację większością głosów >patrz przykład 2 i 3. Wymieniona w kontrakcie przesłanka rozwiązania spółki zachodzi automatycznie, nie ma zatem potrzeby dodatkowego podejmowania przez partnerów uchwały o rozwiązaniu podmiotu, acz nie jest to wykluczone. Jeżeli jednak, pomimo powstania przewidzianych w kontrakcie spółki przyczyn jej rozwiązania, nadal prowadzi ona swoją działalność, za zgodą wszystkich wspólników, spółkę uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony. Zgoda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta