Przelew jeszcze przed uznaniem wypadku
RACHUNKI | Do czasu ustalenia, czy pracownik został poszkodowany w wypadku przy pracy, należy mu wypłacać zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Po wyjaśnieniu sprawy trzeba przeliczyć świadczenie.
Radosław Kaczmarek
Pracownik, który ulegnie wypadkowi przy pracy, może liczyć na zasiłek chorobowy płatny z ubezpieczenia wypadkowego. Wysokość i warunki jego przyznania są korzystniejsze niż zasiłku z ubezpieczenia chorobowego. Zdarza się jednak, że z podjęciem tej wypłaty trzeba poczekać na zakończenie postępowania w sprawie uznania zdarzenia za wypadek przy pracy. Alternatywą jest wówczas podjęcie jej na ogólnych zasadach, z ubezpieczenia chorobowego. Po rozstrzygnięciu sprawy trzeba wtedy przeliczyć świadczenie.
- Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim związanym z wypadkiem przy pracy. Wiemy, że do czasu wypłaty wynagrodzeń nie uda się zakończyć postępowania w sprawie uznania tego zdarzenia za wypadek przy pracy. Nie podejmiemy więc wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Czy w takiej sytuacji mamy wstrzymać się z wypłatą świadczenia? – pyta czytelnik.
Nie.
Jeżeli postępowanie wyjaśniające w sprawie uznania zdarzenia za wypadek przy pracy przeciąga się, należy ustalić pracownikowi uprawnienia do wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 kodeksu pracy, a następnie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Późniejsze uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy wiąże się z koniecznością wypłacenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta