Które budynki gospodarcze bez obowiązku uzyskania pozwolenia budowlanego
Pogląd, że obiekty niewymagające pozwolenia na budowę, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego (wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 25 mkw.), muszą być związane z zabudową mieszkaniową lub jej towarzyszyć bądź ją uzupełniać, jest całkowicie błędny. Brzmienie przepisu nie daje podstaw do takiej wykładni.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 czerwca 2014 r., II OSK 108/13.
Inwestor dokonał zgłoszenia budowy parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 25 mkw. Starosta, powołując art. 30 ust. 6 pkt 2 prawa budowlanego (p.b.), wniósł sprzeciw. Wskazał na niezgodność planowanej inwestycji z przepisami prawa.
Inwestor wniósł odwołanie. Wojewoda utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji, jednak z innego powodu. Stwierdził, że wniesienie sprzeciwu znajduje podstawę prawną w art. 30 ust. 6 pkt 1 p.b. Zgodnie z tym przepisem organ wnosi sprzeciw, jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przewidziane w art. 29 ust. 1 pkt 2 p.b. odnosi się tylko do takich wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, które są związane z zabudową mieszkaniową lub jej towarzyszą bądź ją uzupełniają. W rozpatrywanej sprawie planowany budynek nie będzie pełnił funkcji uzupełniającej zabudowę mieszkaniową, albowiem na działce objętej wnioskiem znajduje się jedynie budynek elektrowni wodnej, nie ma tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta