Trudne raty we frankach
Aby odzyskać zawyżone przez kurs banku raty kredytu, trzeba wytoczyć proces o zwrot nadpłaty i wskazać uczciwy przelicznik.
Marek Domagalski
Skutkiem ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe (tzw. ustawy antyspreadowej) jest to, że kredytobiorcy nie mogą się domagać ustalenia, iż postanowienia w umowach kredytowych odsyłające do tabel kursowych banków są niedozwolone i nie wiążą kredytobiorców. Jeśli kredytobiorca ma zastrzeżenia do rozliczeń – tych sprzed wejścia tzw. ustawy spreadowej – to może pozwać bank, żądając zwrotu konkretnej kwoty. To sedno czwartkowego wyroku Sądu Najwyższego.
Skarżyli tabele
SN zajmował się sprawą małżonków Arkadiusza i Anny Sz. Zażądali oni uznania za niedozwolone postanowienia umowy kredytu zawartej z Bankiem Zachodnim WBK SA, określającego sposób przeliczania jego spłaty według tabeli kursu franka szwajcarskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta