Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy automatyczne przedłużenie umowy z konsumentem jest dozwolone

20 marca 2015 | Prawo w biznesie | Piotr Szwechłowicz
Piotr Szwechłowicz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Szwechłowicz

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Przedsiębiorcy często zastrzegają w umowach z konsumentami, że po upływie „podstawowego” okresu obowiązywania ulegnie ona przedłużeniu. Pomimo powszechności takich klauzul kwestia, czy są one zgodne z prawem, wcale nie jest jednoznaczna.

Klauzula prolongacyjna (po angielsku określana jako roll-over) polega na zastrzeżeniu, że po upływie czasu, na jaki umowa została zawarta, zostanie automatycznie przedłużona – na czas oznaczony lub nieoznaczony. Często pozostawia się przy tym klientowi możliwość przeciwdziałania przedłużeniu umowy poprzez złożenie oświadczenia woli w odpowiednim czasie. Zazwyczaj klient musi złożyć takie oświadczenie jeszcze przed upływem okresu, na jaki umowa została zawarta pierwotnie.

Co mówi prawo

W polskich przepisach nie sposób znaleźć wyartykułowanego wprost zakazu stosowania klauzul prolongacyjnych w umowach z konsumentami. Można wyprowadzić z tego wniosek, że zgodnie z obowiązującą zasadą swobody kontraktowania nie ma przeciwwskazań, aby w umowie z konsumentem zastrzec automatyczne przedłużenie umowy.

Specyfika umów z konsumentami polega jednak na tym, że postanowienie umowne – choćby na pierwszy rzut oka wydawało się zgodne z prawem – może zostać uznane za tzw. postanowienie niedozwolone (art. 3851 –3854 kodeksu cywilnego), a ponadto ich stosowanie może zostać zakwalifikowane jako nieuczciwa praktyka rynkowa (art. 4 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym). Czy są przesłanki, aby klauzulę automatycznie przedłużającą umowę uznać za postanowienie niedozwolone?

Ile jest czasu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10095

Wydanie: 10095

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament