Urlop nie przejdzie na nową umowę
Pracownik może wybrać wypoczynek w czasie kolejnego angażu w tej samej firmie. Zatrudnienie musi być jednak nieprzerwane, a obie strony jednomyślne. W razie braku zgody szef musi wypłacić ekwiwalent pieniężny.
Jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 kodeksu pracy). W ten sposób rozlicza się prawo do wypoczynku należnego zarówno za dany rok (z zachowaniem zasady proporcjonalności), jak i zaległego za lata poprzednie.
Od tej reguły przewidziano jeden wyjątek. Pracodawca nie musi rozliczać ekwiwalentem urlopu niewykorzystanego do rozwiązania umowy, jeżeli strony zgodnie ustalą, że podwładny wybierze go w trakcie kolejnego zatrudnienia w tej samej firmie. Konieczne jest jednak, aby nową umowę zawrzeć bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej (art. 171...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta