Planowanie inwestycji: plusy i minusy zmian
Zaproponowane przez resort infrastruktury zmiany w planowaniu przestrzennym idą w dobrym kierunku, choć mogą zwiększyć liczbę spornych spraw – ocenia ekspert.
W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju przygotowana została propozycja nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Byłaby to „mniejsza" nowelizacja prawa zagospodarowania przestrzennego poprawiająca najważniejsze obecnie problemy i pozwalająca tym samym spokojniej czekać na większą zmianę związaną z wprowadzeniem w życie kodeksu budowlanego. Tym niemniej w zaproponowanej obecnie wersji zmian jest bardzo dużo. Nie ma jeszcze gwarancji, w jakim zakresie zostaną one wprowadzone, tym niemniej warto przeanalizować najważniejsze z nich.
Modyfikacja planu
W proponowanym art. 20a ustawy ujęta została regulacja, zgodnie z którą podmiot uprawniony do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (a także podmiot, który uzyskałby od właściciela gruntu na takie wystąpienie zgodę) mógłby skierować wystąpienie do rady gminy o wszczęcie postępowania w przedmiocie uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie powinien się zobowiązać do realizacji infrastruktury technicznej dla takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta