Chiny chcą współpracować z Polską
Wspólnie budując Jedwabny Szlak XXI wieku, promujemy i zacieśniamy przyjaźń – pisze ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
W czasie kiedy pokój, rozwój, współpraca i strategia win-win stają się głównymi światowymi trendami, hasło „Jeden pas i jedna droga" spotyka się z ogromnym międzynarodowym zainteresowaniem. Jego idea jest jak piękne puzzle, które wszyscy wspólnie układają, a których kawałek dzierży także Polska. Polacy mawiają, że „podjęcie decyzji to połowa sukcesu". Chiny i Polska powinny świadomie i mądrze podjąć decyzję o wykorzystaniu rzadkiej szansy, jaką jest projekt „Jeden pas i jedna droga", pozwalając, by droga współpracy i przyjaźni była coraz szersza.
Bogata tradycja
Ponad 2 tysiące lat temu Jedwabny Szlak otworzył wrota do wymiany kulturalnej i handlowej między Azją, Europą i Afryką. Jego duch współpracy i pokojowe intencje nie tylko mają wielką wartość historyczną, ale także są bardzo aktualne. W 2013 roku Xi Jinping, prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, odwiedzając kraje Azji Środkowej i Południowo-Wschodniej, kolejno przedstawił ideę współpracy nad wspólnymi projektami „Pas gospodarczy wzdłuż Jedwabnego Szlaku" i „Morski Jedwabny Szlak XXI wieku" (w skrócie „Jeden pas i jedna droga"). Zakłada ona promowanie przez objęte tymi projektami kraje skoordynowanej polityki gospodarczej prowadzącej do jeszcze lepszej, głębszej i szerszej współpracy regionalnej, aby w duchu tradycyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta