Zmiana zadań na kwartał
ZAKRES | Przez trzy miesiące w roku pracownik może wykonywać inne obowiązki, niż ustalono w umowie. Ale szef nie może polecić mu pracy poniżającej ani powodującej obniżenie jego pensji, nawet jeśli zwykle jest ona mniej płatna.
Możliwość czasowego powierzenia innej pracy przewiduje art. 42 § 4 kodeksu pracy. Zgodnie z nim wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia zatrudnionemu, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Warunek: czasowe przesunięcie nie może powodować obniżenia jego wynagrodzenia i musi odpowiadać jego kwalifikacjom.
Uzasadnione potrzeby
Jeśli więc firma ma uzasadnione potrzeby, może skierować swojego pracownika do innych zadań na określony czas, tj. do trzech miesięcy w roku. Nie może to być jednak dowolna praca, bo musi odpowiadać jego umiejętnościom i nie powodować obniżki zarobków.
Celem tego uregulowania jest umożliwienie firmie, w sytuacjach uzasadnionych potrzebami organizacyjnymi, technicznymi lub innymi o przemijającym charakterze, przesunięcie pracownika do innych zadań bez dokonywania wypowiedzenia zmieniającego.
Jedynym powodem, który – w świetle art. 42 § 4 k.p. – uzasadnia powierzenie podwładnemu innej pracy niż ustalona w umowie jest istnienie uzasadnionych potrzeba pracodawcy. Przy czym kodeks pracy nie przybliża, jakie to mogą być potrzeby.
Według Sądu Najwyższego określenie „uzasadnione potrzeby pracodawcy" oznacza uzasadnione potrzeby zakładu jako całości, a nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta