Nie każda reorganizacja uprawnia do przeniesienia pracownika
Samorząd | Zmiana organizacji jednostki powodująca likwidację stanowiska umożliwia przesunięcie na inne – odpowiadające kwalifikacjom. Może to spowodować obniżenie wynagrodzenia. Gwarancja wypłaty dotychczasowego obowiązuje tylko przez sześć miesięcy.
Józefa Domeracka
Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym, można przenieść na inne odpowiadające jego kwalifikacjom. To przeniesienie, na podstawie art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych, jest możliwe w razie łącznego spełnienia następujących przesłanek:
- reorganizacji jednostki,
- likwidacji stanowiska zajmowanego przez urzędnika (w następstwie reorganizacji) i niemożności z tego powodu dalszego zatrudniania na tym stanowisku.
Przeniesienie jest samodzielną konstrukcją prawną odmienną od unormowanego w kodeksie pracy wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 4 listopada 2008 r. (II PK 81/08, OSNP 2010/7–8/92). Zapadł on w odniesieniu do przeniesienia przewidzianego w art. 10 ust. 1a ustawy o pracownikach urzędów państwowych, a przepis ten w swej istocie można uznać za tożsamy z art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych. SN podkreślił, że użycie określenia „przenieść na inne stanowisko" oznacza jego zmianę w drodze polecenia, a nie wskutek wypowiedzenia pozostawiającego pracownikowi wpływ na skuteczność jednostronnego działania pracodawcy w sferze jego warunków pracy.
Konieczne zmiany w urzędzie
Podjęcie czynności łączących się z przeniesieniem pracownika na inne stanowisko zależy przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta